Home › Szczepionka p kleszczom cena

Szczepionka p kleszczom cena

Jest ich coraz większa ilość. Czają się w wysokich trawach, na drzewach i krzewach. Są też roznoszone przez zwierzęta. wgryzają się w skórę ekspresowo i bezboleśnie, zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie sprawy kiedy. Zauważamy go dopiero, gdy urośnie do ogromnych rozmiarów, a skóra wokół ugryzienia zaczyna swędzieć.

Jakzabezpieczyć się przed ugryzieniem i jak zachować się w przypadku ukąszenia? Przede wszystkim, najistotniejsza jest profilaktyka.

Aby ochronić się przed ukąszeniem, wybierając się do lasu lub na łąkę trzeba zawsze zakładać zabudowane obuwie, koszule z długim rękawem i długie spodnie. Głowę też należy ochronić czapką. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków prewencyjnych ugryzieniom, które rozprowadza się prosto na skórę. Dobre efekty przynosi też olejek herbaciany oraz tymiankowy, kleszcze bowiem nie lubią ich zapachu. Wystarczy tylko kilka kropel. co począć, jeśli jednak mimo wszystko kleszcz nas ukąsi? Przede wszystkim należy go usunąć. Mitem są zalecenia o wykręcaniu kleszcza. Jedyną radą w tej sprawie jest usunięcie go sterylną pensetą, szybkim i zdecydowanym ruchem. Ważne, by kleszcz wyszedł ze skóry cały. Skórę wkoło ugryzienia należy bacznie obserwować, a w przypadku wystąpienia czerwonego rumienia wokół miejsca ukąszenia, trzeba od razu udać się do lekarza. Kleszcze roznoszą bowiem groźne infekcje, jakimi są odkleszczowe zapalenie mózgu, czy też borelioza, na którą obecnie nie ma lekarstwa.

Lepiej więc zapobiegać niż leczyć.

Wystarczy zachować trochę zdrowego rozsądku i działać szybko w przypadku ukąszenia..


Zobacz:
Jak przygotować się na rozwód?
Zapis paragonów w programie urządzeń fiskalnych Poznań
Zakup części do auta