Home › Podczas ciąży trzeba dobrze się odżywiać

Podczas ciąży trzeba dobrze się odżywiać

Ciąża wymaga przygotowań – troska o organizm jest nieodzowna. Kobieta planująca zajście w ciążę powinna wybrać odpowiednie odżywianie, być aktywna fizycznie i żyć zdrowo. Regularne badania krwi są istotne. Suplementacja witamin i minerałów również jest konieczna. Jeśli kobieta jest zbyt okrągła to powinna pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej przed zajściem w ciążę. Jaka jest dieta ciężarnej kobiety? Dieta powinna być urozmaicona, raz w tygodniu trzeba zjeść rybę, raz-dwa razy w tygodniu konieczna jest potrawa mięsna, a dwa razy w tygodniunależy ująć w diecie rośliny strączkowe.

Warzywa, produkty zbożowe, owoce, nabiał i produkty są nieodzowne w diecie. Każdemu daniu powinno towarzyszyć warzywo lub sałatka – jest to naczelna zasada. Poza tym kobieta planująca ciążę ma spożywać trzy-cztery posiłki codziennie w odstępach czasowych co trzy-cztery godziny. W takim przypadku nie będzie głodna, uchroni się przed słodkimi, szkodliwymi daniami i ureguluje działanie organizmu.

Umiarkowanie jest złotą zasadą – należy ograniczyć ilość soli i zjadać niewielkie porcje, tłuszcz nie może być najważniejszym składnikiem dań, podobnie jak cukier.

Nie należy spożywać glukozy, sacharozy, kwasów tłuszczowych. Pani mająca zamiar zajść w ciążę powinna spożywać 1,5-2 litrów wody mineralnej. Co należy suplementować? Kobieta zamierzająca zajść w ciążę musi suplementować kwas foliowy, czyli spożywać go regularnie.

Nadmiar witaminy A jest szkodliwy – pochodzi ona z pokarmów zwierzęcych oraz karotenów. Nadmiar witaminy A jest szkodliwy, a jej niedobór powoduje problemy z zajściem w ciążę. Witamina D jest bardzo kluczowa, bo odpowiada ona za mocne kości oraz tzw. gospodarkę wapniowo-fosforanową. Zasoby kwasów omega-3 również są konieczne. Mają one wpływ na układ nerwowy oraz wzrok dziecka, a co najważniejsze – wspierają układ immunologiczny. Kwasy omega 3 są obecne w rybach morskich, owocach morza, oleju lnianym.

Ciąża to czas szczególny i tak należy go traktować..